Trening i ćwiczenia ABT – co to jest i na czym polega?

Trening ABT to zestaw ćwiczeń polegających na wzmocnieniu trzech głównych partii ciała. Jest to skrót z języka angielskiego, gdzie A oznacza „abdominal” czyli brzuch, B to „buttocks” czyli pośladki, T to skrót od „tights” czyli uda. ABT – brzuch, pośladki i uda to ćwiczenia poprawiające sylwetkę, ale głównie skupiające się na kondycji fizycznej co przekłada się na zdrowy styl życia.

Czym są ćwiczenia ABT ?

Jest to pewna odmiana aerobiku, jednak skupia się głównie na dolnych partiach ciała i na wymodelowaniu brzucha. Ćwiczenia ABT pomagają wysmuklić sylwetkę i poprawić wygląd całego ciała. Jest to trening wzmacniający mięśnie i kształtujący sylwetkę. Jest wykonywany w rytm skocznej i szybkiej muzyki.

Ćwiczenia ABT charakteryzują się średnia intensywnością i dużą powtarzalnością. Każda sekwencja ćwiczeń jest powtarzana wielokrotnie, by zwiększyć efekty.

ABT to skrót z języka angielskiego, gdzie A oznacza „abdominal” czyli brzuch, B to „buttocks” czyli pośladki, T to skrót od „tights” czyli uda.
ABT to skrót z języka angielskiego, gdzie A oznacza „abdominal” czyli brzuch, B to „buttocks” czyli pośladki, T to skrót od „tights” czyli uda.

Trening jest bezpieczny, bo nie obciąża kręgosłupa, a zestawy ćwiczeń są dedykowane głównie udom, pośladkom i mięśniom brzucha. Choć podczas wykonywania ABT rusza się całe ciało co wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną.

Każdy profesjonalny klub fitness powinien mieć w swoim kalendarzu ćwiczenia ABT. Co więcej można je swobodnie wykonywać w domu, wystarczy krótka rozgrzewka.

Na czym polega trening ABT?

Po kilkuminutowej rozgrzewce rozpoczyna się zestaw ćwiczeń skierowany na pośladki, uda i brzuch. Wszystkie ćwiczenia są wykonywane w rytm muzyki. Trener kładzie szczególny nacisk na dolne partie ciała, a rodzajów ABT ćwiczeń jest tak wiele, że każde zajęcia wyglądają zupełnie inaczej. Treningi fitness nie nudzą się, bo za każdym razem czeka coś nowego. Ćwiczenia można urozmaicić wykorzystując sprzęt sportowy taki jak ciężarki, gumy czy step. Niezależnie od stopnia zaawansowania, każdy znajdzie tu ćwiczenia dla siebie.

Zalety Treningu ABT

  • Ujędrnia skórę
  • Zapewnia szczupłą sylwetkę
  • Przyspiesza metabolizm
  • Redukuje tkankę tłuszczową
  • Wzmacnia mięśnie
  • Uelastycznia skórę na brzuchu, pośladkach i udach
  • Rozbija komórki tłuszczowe
  • Zwalcza cellulit
  • Wzmacnia mięśnie
  • Poprawia koordynację ruchową
  • Wpływa na wzrost wydolności oddechowej

Przykładowe ćwiczenia w treningu ABT

Ćwiczenia można wykonywać w różnych pozycjach. Do najpopularniejszych ćwiczeń ABT wykonywanych na stojąco należą:

  1. Przysiady wykonywane w lekkim rozkroku. Ręce są wyciągnięte do przodu, pośladki są wypchnięte jak najdalej do tyłu, a kolana podczas przysiadu nie mogą wychodzić poza linie stopy. To ćwiczenie różni się od klasycznego przysiadu wykonywanego na lekcjach w-fu, jednak daje dużo większe efekty.
  2. Skłony raz do prawej nogi, raz do lewej wykonywane na przemian. Stopy powinny być w lekkim rozkroku. Ręce podnosimy do góry prostując sylwetkę, a następne wracając rękami do stopy wykonujemy skłony.
  3. Wymachy nóg, które można wykonywać w domu. W pozycji stojącej należy oprzeć dłonie o krzesło i rozpocząć wymachy nóg do tyłu. Raz lewa noga, a potem prawa naprzemiennie. Minimum 10 wymachów na każdą nogę.

Ćwiczenia ABT to także trening na macie wykonywany na leżąco:

  1. Rowerek to jeden z najpopularniejszych ćwiczeń ABT. Ciało leży na plecach, nogi w górze wykonują ruchy jak przy jeździe na rowerze. ćwiczenie powinno trwać minimum 30 sekund, należy zrobić 3 serie.
  2. Brzuszki to drugie ćwiczenie ABT, jeśli chodzi o popularność. Leżąc na macie podnosimy lekko głowę wraz z łopatkami i wykonujemy różne ruchy rękami. Odcinek lędźwiowy musi leżeć na ziemi. Można także podnieść nogi, by podwyższyć level trudności. Brzuszki to ćwiczenie, które ma wiele odmian, by dbać o kręgosłup. Klasyczne brzuszki mocno obciążają plecy, ale jest wiele rodzajów ćwiczeń, które można wykonywać bezpiecznie.
  3. Unoszenie bioder wykonuje się leżąc na plecach. Nogi trzeba zgiąć w kolanach i podnieść biodra tak, by ciało utworzyło linie prostą od kolan do barków. Po kilku sekundach ciało opada w dół i po chwili znów je unosimy. Minimum 10 powtórzeń w 3 seriach daje niesamowite efekty.

To tylko niektóre przykłady ćwiczeń, jest ich o wiele więcej. Choć ćwiczenia można robić w domu warto skonsultować się z lekarzem i trenerem, by dobrał odpowiednie zadania do stanu zdrowia.

Akcesoria do treningu ABT

Gdy nasze ciało jest gotowe na wyższy poziom ćwiczeń warto skorzystać z nowoczesnych akcesoriów.

  • Stepper – to idealny przyrząd do pracy nad mięśniami pośladków i ud. Posiada antypoślizgowe nóżki amortyzujące szybki ruch wchodzenia i schodzenia. Praca na tym urządzeniu imituje wchodzenie po schodach, a efekty tej pracy są szybko widoczne.
  • Hantle, obciążniki treningowe – choć trzymamy je w rękach pomagają w treningu nóg. Trzymając w dłoniach ciężki przedmiot trudniej wykonywać ćwiczenia na nogi. Ciała wykorzystuje więc głębokie mięśnie by poradzić sobie z zadaniem.
  • Gumy – idealnie przydają się do wymachów nóg na boku lub w tył. Są przydatne także podczas robienia brzuszków. Ćwiczenia wykonywane z pewnym obciążeniem dają szybsze efekty.

Przy regularnych treningach ABT bardzo szybko są widoczne efekty. Są to proste i skuteczne treningi, które zapewniają jędrność całego ciała. Pierwsze rezultaty pojawiają się na brzuchu oraz na udach i zaznaczają się już po kilku pierwszych treningach.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz