Dlaczego warto uprawiać sport? 21 najważniejszych powodów

Od dziecka słyszymy, że sport to zdrowie i totalnie musimy zgodzić się z tym stwierdzeniem. Jest milion powodów, dlaczego warto uprawiać sport. Najczęściej jest kojarzony ze zrzuceniem nadwagi, jednak nie to jest w sporcie najlepsze!

Dlaczego warto uprawiać sport?

Lepszy sen

Sen jest dla organizmu najważniejszy, dlatego jest na pierwszym miejscu. Każdy wysiłek fizyczny pomaga naszemu ciału na coraz szybszą regenerację. Po godzinie ćwiczeń śpimy o wiele lepiej niż po całym dniu siedzenia przed komputerem. Organizm jest dotleniony i dzięki ćwiczeniom lepiej się regeneruje.

Sprawność fizyczna

Nasze ciało potrzebuje ruchu, choć prawie na każdym kroku są windy i każdy ma już pilot do telewizora, to jednak czasem trzeba wejść na czwarte piętro po schodach. Nasze ciało nam podziękuje, bo uprawiając sport długi weekend po górach nie jest żadnym problemem.

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj 21 najważniejszych powodów!
Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj 21 najważniejszych powodów!

Lepsza kondycja

Lubimy być coraz lepsi. Wybierając dowolną dyscyplinę sportu chcemy robić postępy. Ćwicząc regularnie poprawiamy naszą kondycję. Przygotowanie do maratonu nie trwa tydzień. Musimy wciąż pokonywać swoje granice. Małe kroki do przodu powodują wzrost motywacji.

Lepsze pożycie

Gdy kondycja jest coraz lepsza, możemy to wykorzystać na różnych płaszczyznach. Sport poprawia humor, zwiększa ilość endorfin i hormonu szczęścia, a gdy człowiek jest szczęśliwy może więcej.

Sport to zdrowie

Tak mówi stare przysłowie i jest w tym dużo prawdy:

  • poprawia wytrzymałość mięśni,
  • serce lepiej pracuje,
  • krew jest bogata w tlen,
  • podwyższa poziom dobrego cholesterolu,
  • obniża zły cholesterol,
  • mięśnie są silniejsze,
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Pozytywnie wpływa na trawienie

Udowodniono, że systematyczne wykonywanie ćwiczeń usprawnia motorykę jelit, przeciwdziała zaparciom i zmniejsza ryzyko występowania chorób wrzodowych oraz nowotworów żołądka i jelit.

Zastrzyk endorfin

Warto uprawiać sport, ponieważ jesteśmy dzięki temu szczęśliwi. W trakcie ćwiczeń nasz organizm wytwarza duże pokłady hormonów szczęścia, dzięki czemu mamy więcej energii a nasze ciało może wytrzymać więcej. Dlatego sportowcy nawet po bardzo dużym wysiłku kończą treningi z ogromnym uśmiechem.

Poprawia kondycje psychiczną

Sport to idealny sposób na stres. Pomaga zająć głowę pozytywnymi myślami, porzucić złe i natrętne myśli. Robiąc kolejną serię ćwiczeń, skupiając się na zadaniu człowiek zapomina o zmartwieniach. Uczy, jak myśleć pozytywnie. Sport zwiększa poczucie własnej wartości.

Pomaga w relacjach interpersonalnych

Dlaczego warto uprawiać sport? Bo łączy ludzi. Każda dyscyplina, nawet ta mało popularna ma swoich zwolenników. Łatwo możemy znaleźć przyjaciół, którzy maja podobne zainteresowania i przeżywają te same rozterki uprawiając daną dyscyplinę . A gdy jest wspólny temat łatwiej nawiązać kontakt.

Sport pomaga znaleźć miłość

Coraz częściej widać pary biegające w laskach lub wspólnie grające w tenisa. A to tylko kropla w morzu, bo sport zbliża i to czasem tak mocno, że kończy się to ślubem!

Uczy wytrwałości

Już od małego warto uczyć dzieci wytrwałości. Sport to idealna dziedzina, bo tu zawsze jest do czego dążyć. Wciąż można pokonywać swoje ograniczenia i iść do przodu.

Poprawia wydolność

Sport poprawia wydolność serca i układu oddechowego. Dzięki temu nasz organizm może więcej, jest zdrowszy, a do tego samopoczucie polepsza się z każdym treningiem.

Integruje

Nic tak nie łączy jak sport. Te same rozterki, długie rozmowy na temat sprzętu. Wspólne wyjazdy treningowe. Wśród sportowców można spotkać wielu oddanych przyjaciół, a także nawiązać kontakty biznesowe.

Zwiększa produktywność w pracy

Poranny trening działa cuda, człowiek jest nakręcony na nowe wyzwania i gotowy do działania. Organizm obudził się na treningu i jest w 100% gotowy do pracy. Co więcej, podczas treningu przychodzą do głowy najlepsze pomysły, które można od razu wdrożyć!

Redukuje stres

Na tą chorobę XXI wieku najlepszym lekiem jest regularne wykonywanie ćwiczeń. Sport poprawia koncentracje i nastrój, zapewnia większą tolerancję na długotrwały stres. Wpływa korzystnie na redukcje obciążeń stresowych.

Poprawia nawyki żywieniowe

Uprawianie sportu wpływa pozytywnie na dietę. Bo jak wiadomo, by osiągać lepsze wyniki w swojej ulubionej dyscyplinie trzeba nie tylko ćwiczyć, ale też prawidłowo się odżywiać.

Pozwala schudnąć

Oprócz tego, że nasz organizm jest zdrowy to dodatkowo można pozbyć się zbędnych kilogramów. Regularny wysiłek fizyczny redukuje tkankę tłuszczową i powoduje wysmuklenie naszej sylwetki.

Poprawia postawę

Dzięki wykonywaniu ćwiczeń nasze ciało się zmienia. Wzmacniając mięśnie ulega zmianie nasza postawa, a dzięki temu stajemy się coraz pewniejsi siebie.

Poprawia koncentracje

Utrzymując aktywny tryb życia mamy pozytywny wpływ na umysł. Wykonując ćwiczenia przyspieszamy bicie serca, co usprawnia przepływ krwi do mózgu i go dotlenia. Efekt jest taki, że poprawia się nasza koncentracja i zdolność do zapamiętywania.

Sport uczy samodyscypliny i systematyczności

Nie zawsze mamy pod ręką trenera, który wyznaczy nam dokładne zadania. Sport wymaga systematyczności, zbyt długie przerwy w treningach powodują zanik naszych coraz lepszych rezultatów.

Poprawia samoocenę

Dzięki wytrwałości w treningach, pięknej postawie i nowych zainteresowaniach stajemy się ludźmi ciekawymi, posiadającymi pasje, z którymi warto porozmawiać. Nie jesteśmy już szarą myszką siedzącą w kącie, która nie ma o czym rozmawiać.

Podsumowanie

  • Sport przełamuje nasze granice na wielu płaszczyznach. Wewnętrznie, gdy walczymy z lenistwem i własnymi słabościami. Zewnętrznie, gdy przełamujemy pierwsze lody poznając nowych ludzi. Burzymy mur, który oddziela nas od ciekawego świata.
  • Pewność siebie i zdrowie to recepta na lepsze i ciekawsze życie, a mamy tylko jedno. Trzeba z niego czerpać garściami, by jak najdłużej i w najlepszym zdrowiu zdobywać szczyty!
Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz