W ostatnich latach coraz głośniej o specyfikach zawierających mumio. W internecie odnaleźć można wiele pozytywnych opinii dotyczących stosowania suplementów diety i produktów zawierających ten nietypowy składnik. Należy jednak od razu stwierdzić, że część z nich to efekt działań marketingowych producentów takich suplementów, mających na celu zachęcenie do skorzystania z ich produktów. My dziś przyjrzymy się mumio bardziej obiektywnie. W tym wpisie odpowiemy na pytania o mumio, czym właściwie jest, komu pomogło oraz jakie ma właściwości.
Mumio – co to jest?
Mumio, zwane także “skalną łzą” to gęsta, podobna do smoły organiczna wydzielina “produkowana” przez niektóre rodzaje skał. Głównym miejscem jej wydobywania są Himalaje i Wyżyna Tybetańska, aczkolwiek popularne są także produkty zawierające mumio pochodzące z Kaukazu. Mumio to płyn o charakterystycznym, ciemnobrązowym kolorze, choć rzadziej występuje ono także w kolorze białym. Składniki mineralne zawarte w mumio różnią się znacząco w zależności od miejsca jego wydobycia. Najbardziej wartościowy “sok skalny” pochodzi z trzech powyżej wymienionych regionów, a także z Syberii oraz Kirgistanu.
Wydzielina ta wykorzystywana jest od wieków – między innymi w ajurwedzie, czyli tradycyjnej medycynie Indii. Również w świecie zachodnim mumio święci jednak ostatnio coraz bardziej ewidentne triumfy. Zainteresowanie specyfikami zawierającymi ten składnik znacznie w ostatnich latach wzrosło. Coraz więcej słyszy się także o tym, że mumio rzeczywiście pomaga – mówimy tu zarówno o efektach medycznych, terapeutycznych, jak i pozytywnym wpływie skalnej łzy na trening. Przypatrzmy się bliżej temu zagadnieniu.
Skład mumio
Na początek przyjrzyjmy się bliżej temu, z czego tak naprawdę składa się mumio. Jak się okazuje, w składzie mazi znajdziemy bowiem zarówno odczynniki organiczne, jak i nieorganiczne. Mumio jest przede wszystkim bardzo bogate w witaminy – w szczególności witaminy A, B, C, oraz PP. W jego składzie znajduje się także ponad 80 minerałów, a także szereg rzadkich, aczkolwiek prozdrowotnych pierwiastków. Wymienić tu można między innymi chrom oraz rubin. W składzie mumio wykrywa się także cynk, fosfor, oraz potas, a także spore ilości kwasu fulwowego.
Na co pomaga mumio?
Jakie są właściwości prozdrowotne mumio? Biorąc pod uwagę bogactwo pozytywnych, prozdrowotnych składników zawartych w mumio, powinny one być dość zdecydowanie widoczne. Czy jest tak w rzeczywistości?
Jak się okazuje, lista tych, komu pomogło mumio może być naprawdę długa. Górska krew (jak również nazywane jest mumio) pomaga bowiem neutralizować stany zapalne, a także działa przeciwbólowo i uspokajająco. Rzecz jasna, nie są to jedyne jego prozdrowotne właściwości. Mumio:
- hamuje proces starzenia się organizmu
- reguluje ciśnienie krwi, a także pracę serca
- obniża poziom cholesterolu oraz cukru
- przyspiesza gojenie ran
- poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych
- uzupełnia niedobory witamin oraz mikroelementów
- korzystnie wpływa na proces przemiany materii
- pozytywnie wpływa na procesy metaboliczne
Nie trzeba więc chyba tłumaczyć, że mumio jest w stanie wspomóc w walce z bardzo różnymi chorobami. Jego regularne stosowanie pomaga, między innymi, zapobiec zawałowi oraz innym chorobom serca. Warto jednak pamiętać, że mumio nie może być traktowane jako lek sam w sobie, czy zamiennik tradycyjnych lekarstw. Chociaż cechuje się bardzo kompleksowym działaniem, jest to po prostu suplement diety, którego rola ogranicza się do wspomagania naturalnych możliwości obronnych organizmu. Z tego też powodu zaleca się jego stosowanie przede wszystkim w profilaktyce różnych chorób. Rzecz jasna, suplement ten warto przyjmować także podczas walki z chorobą. Nie należy jednak spodziewać się, że mumio samoistnie zwalczy nasze dolegliwości bez zastosowania konwencjonalnych form terapii.
A zatem, podsumowując tę część wpisu – komu pomogło mumio, a konkretniej jego prozdrowotne właściwości? Mumio może pomóc podczas sezonowych infekcji, pomaga także w chorobach układu pokarmowego, a nawet sercowo-naczyniowego. Jego stosowanie jest zalecane także w celu poprawy ogólnej wydolności organizmu.
Mumio a fitness
Wyliczając, komu pomogło mumio, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną grupę – a są to ludzie uprawiający fitness, kulturystykę, lub też po prostu preferujące aktywny wypoczynek. Jak konkretnie mumio pomaga sportowcom?
Wcześniej wspominaliśmy już o prawdziwym bogactwie witamin zawartych w mumio. Dla przykładu – to dzięki witaminie B mumio dodaje energii i pobudza, co pozwala wydłużyć trening i uczynić go bardziej skutecznym. Warto podkreślić także, że “górska krew” działa w sposób przeciwutleniający, dzięki czemu poprawia rozrost komórek, a także chroni mięśnie przed wolnymi rodnikami. Ponadto mumio wzmacnia chrząstki i stawy, wspierając organizm w produkcji kolagenu. Co istotne, ta ostatnia właściwość przyczynia się także do znaczącego ograniczenia ryzyka kontuzji, a także przyspiesza regenerację. Regularne stosowanie produktów zawierających mumio sprawia także, że gojenie się ran oraz złamań jest znacznie szybsze.
Nie trzeba chyba tłumaczyć, że wszystkie te właściwości są niezwykle korzystne z punktu widzenia sportowca – tak zawodowego, jak i amatora. W obu tych przypadkach mumio sprawdzi się znakomicie, ponieważ działa w bardzo kompleksowy sposób, dostarczając organizmowi sportowca witamin i składników mineralnych o bardzo zróżnicowanym, ale dzięki temu kompletnym działaniu.
Podsumowanie
A zatem – czy warto sięgnąć po produkty zawierające mumio? Naszym zdaniem jak najbardziej tak – należy jednak pamiętać, że nie jest to lek. Mumio samo w sobie nie wyleczy poważnych dolegliwości zdrowotnych, niemniej jednak w skuteczny sposób wspomoże organizm w walce z nimi. Jego właściwości są także niezwykle korzystne z punktu widzenia sportowca, w tym osób uprawiających fitness. Produkty zawierające mumio dodadzą energii, tak niezbędnej podczas treningu, pozwalając czerpać z niego większą satysfakcję, a także cechują się właściwościami zwiększającymi jego efektywność.