Jazda na rowerze stacjonarnym to doskonały sposób na skuteczne zrzucanie tkanki tłuszczowej, ale nie tylko! Pozwala na wykonanie intensywnego treningu cardio, wzmocnienie wytrzymałości, co przekłada się na modelowanie sylwetki i lepszą wydolność organizmu. Szukasz informacji, jakie są rezultaty przed i po regularnej jeździe na rowerku stacjonarnym? W poniższym wpisie prezentujemy, jakie efekty przynosi systematyczny trening na rowerku po 1 miesiącu, 3 miesiącach oraz po pół roku regularnych ćwiczeń! Co więcej, nasz ekspert wskazuje, po jakim czasie zauważysz pierwsze efekty oraz w jaki sposób ćwiczyć na rowerku, aby było to efektywne! Sprawdź, co przynosi regularna jazda na rowerku stacjonarnym! Zobacz efekty przed i po!
Spis treści:
- Efekty jazdy na rowerze stacjonarnym a plan treningowy
- Jazda na rowerze stacjonarnym – efekty ćwiczeń przed i po
- Po jakim czasie widać pierwsze efekty treningu na rowerze stacjonarnym?
- Jakie partie ciała angażują ćwiczenia na rowerku stacjonarnym?
- Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, aby schudnąć?
- Podsumowanie
- FAQ
Efekty jazdy na rowerze stacjonarnym a plan treningowy
Jazda na rowerze stacjonarnym pozwala uzyskać zauważalne efekty w postaci zrzucenia zbędnych kilogramów. Jednak już na wstępie należy zaznaczyć, że efekty zależne są od planu treningowego (ilości treningów w tygodniu), rodzaju rowerka, Twojego wieku, tym samym metabolizmu spoczynkowego RMR, jak również od diety oraz ilości kcal, które spożywasz w ciągu dnia. Poniżej prezentujemy efekty jazdy na rowerku stacjonarnym, dla osoby (kobiety), która:
- mierzy 170 cm wzrostu;
- trenowała 4 razy w tygodniu po 1 h (3 x trening cardio, 1 x interwał);
- spożywała 5 posiłków dziennie w małych ilościach, gdzie łączna liczba kalorii wynosiła około 2200 kcal;
- zrezygnowała ze słodyczy i cukrów prostych do minimum;
- zrezygnowała z fast foodów.
Jazda na rowerze stacjonarnym – efekty ćwiczeń przed i po
Systematyczna jazda na rowerze stacjonarnym jest doskonałym sposobem na odchudzanie. W trakcie treningu zaangażowane są m.in. mięśnie łydek, ud oraz pośladków. Zobacz poniżej, jakich efektów możesz się spodziewać po 1 miesiącu, 3 miesiącach, 6 miesiącach, jak i po roku regularnych treningów na rowerze stacjonarnym! Sprawdźmy!
Jazda na rowerze stacjonarnym – efekty po miesiącu
Po 1 miesiącu jazdy na rowerze pojawiają się pierwsze widoczne rezultaty. Zauważalna jest redukcja tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w partiach ciała, które są najbardziej zaangażowane w trakcie treningu, czyli w okolicach łydek, ud oraz pośladków. Co więcej, wykonując regularne ćwiczenia, można zauważyć spadek wagi od 0,3 do 0,7 kg tygodniowo, co przekłada się na 1,2-2,8 kg w ciągu miesiąca. Warto dodać, że część tkanki tłuszczowej spala się również w górnych partiach ciała – twarz, szyja, barki oraz w miejscach obojczyków. Na dodatek znacznie poprawia się tętno oraz wydolność w trakcie jazdy na rowerze.
Jakie efekty przynoszą ćwiczenia na rowerku stacjonarnym po 3 miesiącach?
Już po 3 miesiącach regularnych treningów zauważysz znaczny spadek masy ciała, który wynosi od 3,6 do 8,4 kg. Redukcja tkanki tłuszczowej następuje w dalszym ciągu na nogach, górnych partiach ciała, a przy tym znacznie poprawiają się kształty w okolicach brzucha oraz klatki piersiowej. Warto dodać, że po trzech miesiącach regularnej jazdy na rowerku stacjonarnym poprawia się wytrzymałość, zmniejsza ciśnienie krwi, organizm mniej się męczy w trakcie wykonywania ćwiczeń. Poza tym zwiększa się wydolność płuc.
Jakie są efekty po 6 miesiącach ćwiczeń na rowerku stacjonarnym?
Po 6 miesiącach jazdy na rowerku fitness można zauważyć spadek masy ciała od 7,2 do nawet ponad 16 kg, zestawiając z początkową wagą. Po takim czasie regularnych treningów zauważysz znaczny spadek tkanki tłuszczowej z klatki piersiowej, obojczyków, brzucha. Poza tym świetnie modelują się łydki oraz pośladki – zwłaszcza u kobiet. Pojawia się widoczny mięsień czworogłowy uda oraz rozpoczyna się proces redukcji tkanki tłuszczowej od wewnętrznej strony ud oraz na kręgosłupie. Co więcej, następuje modelowanie sylwetki – płaski brzuch i zredukowane boczki.
Efekty ćwiczeń na rowerze treningowym po roku
Po roku jazdy na rowerze stacjonarnym, zwłaszcza rowerze spinningowym, ciało jest wymodelowane. Następuje redukcja tłuszczu zlokalizowanego na boczkach, jak również plecach. Zauważalne są pięknie wymodelowane nogi, które posiadają zarys mięśni łydek, czworogłowy uda, a przy tym zaokrąglają się delikatnie pośladki. Warto dodać, że po roku jesteś w stanie zrzucić od 14 do 33,5 kg tkanki tłuszczowej. Co przekłada się na znaczne polepszenie funkcjonowania organizmu, lepszą kondycję, znacznie lepsze funkcjonowanie najważniejszych organów, takich jak wątroba, trzustka czy żołądek. Warto dodać, że poprawia się metabolizm, zwiększa się siła mięśni, jak również poprawia funkcjonowanie aparatu kostno-stawowego.
Po jakim czasie widać pierwsze efekty treningu na rowerze stacjonarnym?
Zauważysz widoczne efekty już po miesiącu regularnych treningów na rowerku stacjonarnym przy zachowaniu średniej intensywności ćwiczeń (przynajmniej 4 razy w tygodniu) – jeszcze lepsze rezultaty uzyskasz, trenując na rowerze spinningowym. Warto dodać, że efekty widoczne są w postaci spalonych kalorii zwłaszcza w partiach ciała, które są najbardziej zaangażowane, czyli mięśnie nóg i pośladków. Poza tym dodatkowo poprawiają się rysy twarzy oraz następuje spalanie kalorii w okolicach obojczyków. Co więcej, efekt zauważysz, mierząc obwody w pasie, udach czy na rękach. Miej na uwadze, że ilość zrzuconych kalorii, co przekłada się na zauważalne efekty po miesiącu regularnych ćwiczeń, zależne są zwłaszcza od intensywności treningu, czasu jego trwania, jak również od ilości ćwiczeń w tygodniu!
Jakie partie ciała angażują ćwiczenia na rowerku stacjonarnym?
W trakcie pedałowania na rowerku stacjonarnym zaangażowane są dolne partie ciała:
- łydki,
- uda,
- pośladki.
Warto dodać, że po regularnych ćwiczeniach uda i łydki zyskują ładny, wyrzeźbiony kształt, z kolei pośladki delikatnie się unoszą i stają się bardziej zaokrąglone. Jednak to nie oznacza, że tylko te partie ciała będą smukłe. W trakcie treningu cardio, tak jak to się ma podczas jazdy na rowerku treningowym, następuje spalanie tkanki tłuszczowej z całego organizmu. Oczywiście w pierwszej fazie, tuż po wyczerpaniu rezerw glikogenu w wątrobie, następuje spalanie tkanki tłuszczowej zgromadzonej w pobliżu mięśni, które są najbardziej zaangażowane, czyli w tym przypadku mięśnie nóg. Jednak wraz z regularną jazdą na rowerze stacjonarnym, następuje spalanie tłuszczu z pozostałych partii ciała, czyli m.in. z brzucha, boczków, kręgosłupa czy rąk.
Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, aby schudnąć?
Z reguły jazda na rowerze stacjonarnym nie wymaga specjalnego przygotowania. Jednak, aby zapewnić sobie komfort w trakcie ćwiczeń oraz przyśpieszyć proces odchudzania, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Przeczytaj poniżej, jak ćwiczyć na rowerku stacjonarnym, tak aby schudnąć!
Ile razy w tygodniu ćwiczyć na rowerku, aby zrzucić zbędne kilogramy?
Aby zauważyć świetne efekty ćwiczeń na rowerze stacjonarnym w postaci zrzuconych kalorii, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze należy uzbroić się w cierpliwość! Tylko systematyczne ćwiczenia przez okres przynajmniej 6 miesięcy dadzą zauważalne rezultaty. Po drugie, należy ustalić plan treningowy, który powinien być dopasowany do Twojej kondycji oraz masy ciała.
Z początku, zwłaszcza jeśli posiadasz słabą kondycję, najlepiej rozpocząć treningi 2 razy w tygodniu, gdzie po miesiącu ćwiczeń zwiększ ilość sesji treningowych do 3 razy w tygodniu. Gdzie już w kolejnym miesiącu postaraj się wykonywać systematycznie ćwiczenia 4 razy w tygodniu, dodając do tego sesje interwałowe. Miej na uwadze, że trening o wysokiej intensywności, daje najlepsze rezultaty, a przy tym poprawia wydolność oraz kondycję.
Jak przygotować się do treningu na rowerze stacjonarnym?
Jeszcze przed rozpoczęciem aktywności fizycznej na rowerku stacjonarnym:
- przygotuj strój sportowy;
- włóż buty z twardą podeszwą, np. buty do biegania;
- prawidłowo dopasuj siodełko, które powinno znajdować się na wysokości Twoich bioder, gdy stoisz obok rowerka;
- poprawnie dopasuj kierownicę;
- wykonaj rozgrzewkę;
- przystąp do wykonania sesji treningowej na rowerku stacjonarnym.
Jedz zdrowo!
Prowadź zdrowy tryb życia! Co to oznacza? Nie musisz przechodzić od razu na specjalną dietę, przygotowaną przez dietetyka. Wystarczy, że będziesz jadł od 4 do 5 razy w ciągu dnia po małych, ale treściwych porcjach. Na dodatek zredukuj ilość słodyczy. Przy tym wprowadzisz mniej kaloryczne produkty, zwłaszcza węglowodany z niskim indeksem glikemicznym. Jednak pamiętaj, aby nie głodzić się – to nie jest sposób na efektywne odchudzanie! Jeśli zależy Ci na jeszcze lepszej skuteczności, to możesz zastosować dodatkowo spalacz tłuszczu z dobrym składem opartym na naturalnych składnikach.
Nagradzaj się!
Jedną z najważniejszych czynności w trakcie wykonywania systematycznych sesji treningowych jest nagradzanie za wykonanie tygodniowego planu treningowego. Nagrodą może być wszystko, co sprawia Ci przyjemność, np. przekąska w postaci słodycza, zakup upragnionej rzeczy czy cokolwiek innego. Dzięki temu zwiększysz swoją motywację, a sama jazda na rowerze będzie kojarzyć się pozytywnie, co jest kluczowe w trakcie odchudzania.
Podsumowanie
- Jazda na rowerku stacjonarnym po 1 godzinie, 4 razy w tygodniu daje możliwość spalania od 300 do 700 gramów tkanki tłuszczowej tygodniowo.
- Intensywność ćwiczeń wykonywanych na rowerku stacjonarnym możesz zwiększać lub zmniejszać z wykorzystaniem regulacji oporu.
- Pierwsze efekty ćwiczeń na rowerze stacjonarnym zauważysz już po miesiącu regularnego treningu.
- Rowerek stacjonarny pomaga nie tylko zrzucić zbędne kilogramy. Jest to sprzęt, dzięki któremu wykonasz intensywny trening cardio, poprawisz swoją wydolność, jak również wyrzeźbisz swoje ciało.
- Im większa intensywność treningów na rowerku, tym szybciej zobaczysz efekty.
- Warto kupić rowerek stacjonarny, zwłaszcza jeśli chcesz efektywnie zrzucić zbędne kalorie.
- Jeśli pragniesz zauważyć efekty po miesiącu ćwiczeń na stacjonarnym rowerku, to powinieneś wykonywać sesje przynajmniej trzy razy w tygodniu.
- Jeśli masz problemy zdrowotne, to przed rozpoczęciem jazdy na rowerze skonsultuj się z lekarzem.