Palumboizm – co to jest? Przyczyny, efekty zdrowotne i jak leczyć?

Kulturyści kojarzeni są wręcz z perfekcyjną sylwetką, o której marzy wiele osób. Budują mięśnie i kształtują wygląd swojego ciała w najdrobniejszych szczegółach. Niestety nawet ta grupa mężczyzn boryka się z problemem jakim jest palumboizm.

Co to jest palumbolizm?

Kulturyści chcą czuć się pewnie we własnym ciele i zachwycać otoczenie osiągniętymi rezultatami długich i ciężkich treningów oraz rygorystycznej diety. Jednak, coraz częściej dotyka ich bardzo charakterystyczny problem – palumbolizm. Jest to rzucający się w oczy wydęty brzuch, który psuje efekt całych lat pracy. Nazwa tego zjawiska pochodzi od nazwiska Dave`a Palumbo, książkowego przykładu palumboizmu. To właśnie od jego nazwiska biorą swoją nazwę zmiany zachodzące w wyglądzie sylwetki u sportowców i kulturystów.

Czym jest palumboizm i jakie są przyczyny jego powstawania? Dowiedz się już teraz.
Czym jest palumboizm i jakie są przyczyny jego powstawania? Dowiedz się już teraz.

Jakie są przyczyny palumbolizmu?

Wśród przyczyn powstawania wydętego brzucha u intensywnie trenujących osób jest m.in.:

  1. Nadmierny rozrost mięśni gładkich w okolicach żołądka spowodowany działaniem hormonu wzrostu w połączeniu z insuliną;
  2. Zespół Cushinga, który charakteryzuje się tym, że poziom kortyzolu we krwi przekracza normę;
  3. Kuracja syntholem powodującym zanikanie mięśni.

Warto podkreślić, że wymienione powody są ważnymi czynnikami ryzyka, natomiast przyjmowanie dopingu jest głównym powodem powstawania palumbolizmu. Dodatkowo stosowanie niedozwolonych substancji prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do wyniszczenia organizmu i poważnych zmian osobowościowych. Doping skutkuje tym, że jelita puchną, a to przekłada się na wygląd sylwetki w okolicach brzucha.

Kolejnym czynnikiem jest zbyt duża ilość wysoko przetworzonej żywności przez kulturystów i sportowców. Nadmiar soli, nasyconych kwasów tłuszczowych, białej mąki czy soi modyfikowanej genetycznie w dłuższej konsekwencji skutkuje zaburzeniami procesów trawiennych, wzdęciami, zaparciami i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Istotną przyczyną palumbolizmu są predyspozycje genetyczne. Najczęściej są one przekazywane kolejnym pokoleniom. W praktyce oznacza to, że osobom obciążonym genetycznie nawet przy zdrowym stylu życia i odpowiednim treningu nie udaje się uniknąć zwisającego brzucha.

→ Przeczytaj także: Jaki wioślarz do ćwiczeń wybrać?

Palumbolizm – wpływ na zdrowie

Palumbolizm wygląda bardzo nieestetycznie przy perfekcyjnej sylwetce. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha nie pozwala na określenie odpowiednich proporcji sylwetki. Problem ten szczególnie dotyczy talii. Cechy palummbolizmu są wyraźną oznaką zaawansowanych problemów hormonalnych i trawiennych.

Skutki charakterystycznie zwisającego brzucha obejmują także:

  • Problemy dermatologiczne (łysienie, wypadanie włosów, zmiany skórne).
  • Zmiany w gospodarce hormonalnej m.in. zahamowanie wzrostu.
  • Uszkodzenia narządów, przede wszystkim wątroby i nerek.
  • Pojawienie się nadciśnienia tętniczego.

Palumbolizm zagraża zdrowiu a nawet życiu. Dlatego jego powstanie jest wyraźnym sygnałem od organizmu, którego nie wolno bagatelizować.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz