Waskularyzacja – co to jest i jak uwidocznić żyły na mięśniach?

Systematyczna aktywność fizyczna ma wpływ na wygląd i modelowanie sylwetki. Sprzyja ona również rozrostowi mięśni, który jest jednym z najbardziej pożądanych skutków treningu. Kolejnym z nich jest waskularyzacja, czyli inaczej mówiąc, uwidocznienie żył na niektórych partiach ciała. Dziś podpowiemy co należy robić, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Czym jest waskularyzacja?

Choć w pierwszym odczuciu można przypuszczać, że za tym określeniem kryje się jakiś skomplikowany proces, to w rzeczywistości waskularyzacja jest niczym innym jak zwiększeniem widoczności żył w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych. W żargonie kulturystów określana jest jako okablowanie. Choć dla jednych to niewątpliwa zaleta, jest także szerokie grono osób, którym nie podoba się taki skutek treningu.

Waskularyzacja to nic innego jak uwidocznienie żył. Jak osiągnąć wymarzony efekt?
Waskularyzacja to nic innego jak uwidocznienie żył. Jak osiągnąć wymarzony efekt?

Waskularyzacja – w jaki sposób ją osiągnąć? 3 główne czynniki sprzyjające jej powstawaniu

Na wstępie należy zaznaczyć, że w każdym przypadku proces ten wygląda nieco inaczej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni posiadają indywidualne predyspozycje do powstawania waskularyzacji, dlatego nie u wszystkich pojawia się po upływie określonego czasu.

Na rozwój „okablowania” wpływają:

  • Niski procent tkanki tłuszczowej;
  • Odpowiednio zbilansowana dieta;
  • Aktywność fizyczna.

Zredukuj tkankę tłuszczową

Powstawaniu waskularyzacji sprzyja ograniczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Bez tego bardzo trudno jest uzyskać zadowalające rezultaty, W wielu przypadkach u mężczyzn redukcja ta musi wynosić ok. 10%. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim trzeba spalać więcej kalorii niż ich dostarczać z pożywieniem. Aby organizm nie zareagował w sposób obronny, proces zmniejszenia kaloryczności w diecie musi być stopniowy. Najlepsze rezultaty można osiągnąć wtedy, gdy redukcja trwa nawet 3 miesiące.

→ Przeczytaj także: Jaki reduktor tłuszczu wybrać?

Zadbaj o dietę i suplementację

Jak wiesz, w kulturystyce kluczowe znaczenie ma dieta. W przypadku waskularyzacji jest identycznie? Co robić, żeby żyły na mięśniach były bardziej widoczne? Doskonale sprawdzi się tutaj znaczne ograniczenie spożywanego cukru oraz skrobi modyfikowanej. W procesie redukcyjnym są one spalane przez organizm w pierwszej kolejności, a dopiero później pozbywa się on tłuszczu. Waskularyzację wspomagają również suplementy diety, w których obecne są azotany, kofeina czy cytrulina.

Trening pomoże uwydatnić żyły

Chcesz podkreślić widoczność żył? Postaw na mocny trening siłowy. Bardzo silnie stymuluje on funkcjonowanie układu krwionośnego. Żyły rozszerzają się i zapewniają szybszy przepływ krwi. Do swojego treningu włącz nie tylko ćwiczenia na siłowni, ale także inną aktywność, taką jak bieganie, jazdę na rowerze, a nawet basen. Najlepsze efekty przynosi dodatkowo trening cardio, zwłaszcza wykonywany w interwałach. Takie ćwiczenia zwiększają gęstość naczyń włosowatych. Należy wykonywać trening z głową, bo źle przeprowadzony trening pociąga za sobą szereg negatywnych i niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych.

„Okablowanie” dla wielu kulturystów jest pożądanym efektem ubocznym aktywności fizycznej. Wprowadź w życie powyższe wskazówki i cierpliwie czekaj na to, aż żyły staną się bardziej widoczne.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz