Systematyczna aktywność fizyczna ma wpływ na wygląd i modelowanie sylwetki. Sprzyja ona również rozrostowi mięśni, który jest jednym z najbardziej pożądanych skutków treningu. Kolejnym z nich jest waskularyzacja, czyli inaczej mówiąc, uwidocznienie żył na niektórych partiach ciała. Dziś podpowiemy co należy robić, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Spis treści:
Czym jest waskularyzacja?
Choć w pierwszym odczuciu można przypuszczać, że za tym określeniem kryje się jakiś skomplikowany proces, to w rzeczywistości waskularyzacja jest niczym innym jak zwiększeniem widoczności żył w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych. W żargonie kulturystów określana jest jako okablowanie. Choć dla jednych to niewątpliwa zaleta, jest także szerokie grono osób, którym nie podoba się taki skutek treningu.
Waskularyzacja – w jaki sposób ją osiągnąć? 3 główne czynniki sprzyjające jej powstawaniu
Na wstępie należy zaznaczyć, że w każdym przypadku proces ten wygląda nieco inaczej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni posiadają indywidualne predyspozycje do powstawania waskularyzacji, dlatego nie u wszystkich pojawia się po upływie określonego czasu.
Na rozwój „okablowania” wpływają:
- Niski procent tkanki tłuszczowej;
- Odpowiednio zbilansowana dieta;
- Aktywność fizyczna.
Zredukuj tkankę tłuszczową
Powstawaniu waskularyzacji sprzyja ograniczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Bez tego bardzo trudno jest uzyskać zadowalające rezultaty, W wielu przypadkach u mężczyzn redukcja ta musi wynosić ok. 10%. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim trzeba spalać więcej kalorii niż ich dostarczać z pożywieniem. Aby organizm nie zareagował w sposób obronny, proces zmniejszenia kaloryczności w diecie musi być stopniowy. Najlepsze rezultaty można osiągnąć wtedy, gdy redukcja trwa nawet 3 miesiące.
→ Przeczytaj także: Jaki reduktor tłuszczu wybrać?
Zadbaj o dietę i suplementację
Jak wiesz, w kulturystyce kluczowe znaczenie ma dieta. W przypadku waskularyzacji jest identycznie? Co robić, żeby żyły na mięśniach były bardziej widoczne? Doskonale sprawdzi się tutaj znaczne ograniczenie spożywanego cukru oraz skrobi modyfikowanej. W procesie redukcyjnym są one spalane przez organizm w pierwszej kolejności, a dopiero później pozbywa się on tłuszczu. Waskularyzację wspomagają również suplementy diety, w których obecne są azotany, kofeina czy cytrulina.
Trening pomoże uwydatnić żyły
Chcesz podkreślić widoczność żył? Postaw na mocny trening siłowy. Bardzo silnie stymuluje on funkcjonowanie układu krwionośnego. Żyły rozszerzają się i zapewniają szybszy przepływ krwi. Do swojego treningu włącz nie tylko ćwiczenia na siłowni, ale także inną aktywność, taką jak bieganie, jazdę na rowerze, a nawet basen. Najlepsze efekty przynosi dodatkowo trening cardio, zwłaszcza wykonywany w interwałach. Takie ćwiczenia zwiększają gęstość naczyń włosowatych. Należy wykonywać trening z głową, bo źle przeprowadzony trening pociąga za sobą szereg negatywnych i niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych.
„Okablowanie” dla wielu kulturystów jest pożądanym efektem ubocznym aktywności fizycznej. Wprowadź w życie powyższe wskazówki i cierpliwie czekaj na to, aż żyły staną się bardziej widoczne.