Kulturystyka naturalna – co to jest? Trening, dieta i zasady

W ostatnich latach obserwujemy absolutny wzrost zainteresowania kulturystyką, której jedną z odmian jest kulturystyka naturalna. O masę mięśniową zaczynają dbać zarówno starsi i młodsi – i co ważne, nie jest to trend, który widzimy tylko w naszym kraju. Kulturystyka stała się bowiem szalenie popularna na całym świecie, a siłownie otwierają się nawet na wsiach i w małych miasteczkach.

Podczas, gdy wiele osób, pragnąc osiągnąć imponującą masę mięśniową, decyduje się na specjalne wspomagacze, obserwujemy jednak również coraz większą popularność wręcz przeciwnego trendu. Kulturystyka naturalna stawia bowiem na wykorzystanie siły własnego organizmu, oraz możliwości, jakie daje nam natura. Na czym polega ten rodzaj kulturystyki?

Czym jest kulturystyka naturalna?

Kulturystyka naturalna odrzuca sztuczne wspomagacze na rzecz w pełni naturalnych metod przybierania masy mięśniowej. Nie wykorzystuje się tu więc insuliny, sterydów, czy też diuretyków.

Można powiedzieć, że u jej podstaw leżą trzy różne elementy: trening, dieta oraz regeneracja. Poświęćmy teraz chwilę czasu, aby szczegółowo omówić każdy z nich.

Czym jest kulturystyka naturalna? Wyjaśniamy oraz przedstawiamy zasady
Czym jest kulturystyka naturalna? Wyjaśniamy oraz przedstawiamy zasady

Trening

Tak, jak w przypadku kulturystyki wykorzystującej pomoc suplementów, trening jest najważniejszą składową w drodze do sukcesu. Celem takiego treningu jest doprowadzenie do uszkodzenia włókien mięśniowych. Wtedy bowiem organizm “zmuszony” jest do ich naprawy, poprzez zwiększenie ich objętości. Trening jest odpowiedzialny za rozpoczęcie procesu rozwoju mięśni. Nie może on jednak być stosowany samodzielnie – aby kulturystyka naturalna okazała się skuteczna, nie można zapominać o dwóch kolejnych elementach.

Regeneracja

Tak naprawdę to właśnie regeneracja jest najważniejszą częścią całego procesu budowy masy mięśniowej. Niezwykle ważne jest to, by była ona odpowiednio długa, albowiem im dłuższa regeneracja, tym bardziej postępował będzie wzrost tejże masy. Co więcej – rozpoczęcie kolejnego treningu zbyt wcześnie może wręcz prowadzić do efektów absolutnie niepożądanych, czyli do utraty tkanki mięśniowej. Z drugiej jednak strony – rozpoczęcie kolejnej sesji treningu zbyt późno spowoduje, że dalszy rozwój masy mięśniowej zostanie mocno ograniczony. W kulturystyce najważniejsza jest więc samodyscyplina, kontrola i umiejętność wsłuchiwania się w sygnały wysyłane przez organizm.

Dieta

Wreszcie, kolejnym kryterium, o jakim należy zawsze pamiętać, jest wdrożenie odpowiedniej diety. Jej wpływ na efekty kulturystyki naturalnej jest bowiem bardzo znaczący. Po pierwsze – prawidłowa dieta wspomoże procesy fizjologiczne organizmu, odpowiadające za rozbudowę tkanki mięśniowej. Aby dieta okazała się skuteczna, musi ona być dostosowana do zapotrzebowania oczekiwań i możliwości kulturysty. Stosowanie dużych ilości białka nie jest zalecane, a wręcz odradzane. W przeciwieństwie do kulturystyki ekstremalnej, czyli takiej wykorzystującej chemiczne suplementy, organizm nie będzie bowiem w stanie poradzić sobie z jego przyswojeniem.

Odżywki w kulturystyce naturalnej

Podczas, gdy kulturystyka naturalna całkowicie wyklucza korzystanie ze sztucznych wspomagaczy, kulturyści ją stosujący MOGĄ zdecydować się na suplementację naturalną. Najczęściej wykorzystywane są tu kreatyna, kofeina, BCAA, czy arginina. Nie jest to jednak w żaden sposób konieczne, czy niezbędne do osiągnięcia zadowalających wyników. Może jednak nieznacznie przyspieszyć ten proces.

Zasady kulturystyki naturalnej

Przyjrzyjmy się teraz krótko podstawowym zasadom kulturystyki naturalnej. Jakich wytycznych należy przestrzegać, aby kulturystyka naturalna mogła zostać uznana za prawidłową?

Odpowiednia masa ciała

Wbrew pozorom, zbyt duża masa mięśniowa nie jest niczym pozytywnym – przeciwnie, pamiętać należy o tym, że każdy nadprogramowy kilogram stanowi obciążenie dla organizmu. Ponadto, im więcej masy mięśniowej posiadamy, tym więcej energii nasz organizm będzie musiał jej dostarczyć z pożywienia. Należy więc zawsze pilnować, aby masa mięśniowa utrzymywana była na odpowiednim poziomie

Regularny trening i odpoczynek

Trening musi być regularny i spersonalizowany, dostosowany do potrzeb i możliwości kulturysty. Plan treningowy należy opracować w taki sposób, aby do pożądanych efektów można było dojść naturalnym, spokojnym tempem. Równie ważny co sam trening jest jednak odpoczynek. Nie należy narzucać sobie kolejnego treningu, jeśli czujemy, że organizm nie doszedł jeszcze do siebie po poprzednim.

Efekty kulturystyki naturalnej mogą być imponujące!
Efekty kulturystyki naturalnej mogą być imponujące!

Uważnie dobrane metody intensyfikacji treningu

Pamiętajmy, że organizm osoby, która zdecydowała się na kulturystykę naturalną ma nieco inne możliwości, niż organizm osoby na “cyklu”, stosując farmakologiczne wzmacniacze. Oczywiście, kulturystyka naturalna nadal zezwala na korzystanie z metod intensyfikacji treningu, takich jak rest pause, czy też drop set, jednak zaleca się stosować je w dużo mniejszych ilościach, a już na pewno nie w każdej serii.

Ostrożna suplementacja

Suplementy diety nie mogą stać się jej podstawą. Pamiętajmy, że praktycznie każda substancja spożyta w zbyt dużej ilości może okazać się szkodliwa dla zdrowia.Stosujmy tylko suplementy naturalne. Zamiast stosować coraz mocniejsze substancje chemiczne, warto skupić się na treningu aerobowym, czy też anaerobowym, który cechuje się bardzo korzystnymi właściwościami.

Ostrożne odwadnianie

Jeśli już decydujemy się na rozpoczęcie odwadniania (co nie jest przecież konieczne, aby osiągnąć sukces) należy w pierwszej kolejności zmniejszyć ilość przyjmowanych leków. Powinniśmy także odstawić potencjalnie szkodliwe suplementy, nawet te naturalne.

Zdrowie jest najważniejsze

Jednym z najbardziej znaczących celów, jakie posiada kulturystyka naturalna, jest poprawa poziomu naszego zdrowia. W tym celu nie wystarczy jednak po prostu odstawić chemicznych substancji i suplementów diety. Należy kształtować sylwetkę w zdrowy i spokojny sposób. Odrzucamy więc wszystkie ekstremalne, wymagające plany treningowe, które mogłyby narazić nasz organizm na uszczerbek. Nie wzorujemy się na sportowcach i zawodowcach i odrzucamy metody treningowe przeznaczone dla nich, zamiast tego skupiając się na możliwych w najbliższym czasie do osiągnięcia celach.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz