Guarana – Ranking 2024

Guarana jest odkrytą wieku temu w Ameryce Południowej rośliną, zawierającą w sobie zaskakująco dużo pozytywnych dla zdrowia cech. Charakterystyczne jest to, że guarana dla sportowców potrafi w bardzo efektywny sposób zwiększyć naturalne zdolności organizmu. Obecnie wykorzystywane są w zasadzie wszystkie elementy wchodzące w skład tej rośliny, aczkolwiek najbardziej pożądanym nadal pozostają nasiona.

Popularyzowanie guarany dla sportowców wiąże się z brakiem ograniczeń konfederacji i instytucji sportowych dla stosowania tego środka (podobnie jak kawy czy yerba mate), aczkolwiek konkretnie ta roślina, ekstrakty i wyciągi z niej oraz forma guarany w tabletkach czy w proszku, daje o wiele więcej niż tradycyjnie stosowane środki pobudzające.

Co to jest guarana?

Guarana to roślina z Ameryki Łacińskiej, której rodowodu musimy szukać już u żyjących tam Indian, których szereg plemion został odkryty w połowie zeszłego tysiąclecia przez Europejczyków. Tubylcy zwrócili uwagę białych ludzi poprzez spożywanie wywarów i ekstraktów z guarany, dzięki którym byli zdrowsi, a na pewno szybciej zdrowieli, byli także pobudzeni i pełni życia. Po sprowadzeniu rośliny do Europy okazało się, że roślina posiada szereg konkretnych właściwości pro zdrowotnych, szybko także dotarto do pozostałych właściwości guarany, szczególnie efektów ubocznych i niepożądanych.

Guarana coraz częściej zyskuje uznanie wśród sportowców. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o guaranie!
Guarana coraz częściej zyskuje uznanie wśród sportowców. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o guaranie!

Ziarna guarany w swoim składzie mogą zawierać szereg substancji, dzięki czemu wykazują one wielokierunkowe działanie. Można wśród nich wyróżnić m.in.:

  • kofeinę
  • teofilinę
  • katechinę
  • epikatechinę
  • garbniki
  • saponinę
  • taninę
  • teobrominę

Guarana w tabletkach czy w proszku?

Forma spożywania guarany ma znaczenie o tyle, o ile po przetworzeniu tej rośliny – na guaranę w proszku lub guaranę w tabletkach – uzyskujemy czysty ekstrakt, a zatem esencję wszystkich właściwości, jakie oferuje ta roślina. Właśnie dlatego guarana dla sportowców staje się coraz popularniejsza w ich gronie, a skutki jej używania coraz bardziej pożądane przez wszystkie osoby zajmujące się dyscyplinami sportowymi czy pracą fizyczną. Guarana w tabletkach zazwyczaj występuje w dawce 50mg lub 70mg i stosuje się ją raz dziennie, po przebudzeniu lub przed południem, w zależności od sposobu funkcjonowania w ciągu danego dnia (intensywności treningowej), a także charakterystyki metabolicznej danego organizmu. Z kolei guarana w proszku może być dodawana do kanapek, koktajli witaminowych czy suplementacyjnych, ale także jogurtów i używana kilkakrotnie w ciągu dnia. Takie dawkowanie pozwala przez dłuższy czas i w nieco bardziej naturalny sposób utrzymać długotrwałe pobudzenie i efektywność fizyczną organizmu bez zbędnego przeciążania całego metabolizmu. Zazwyczaj stosuje się od jednej do dwóch łyżeczek guarany w proszku, aczkolwiek zależy to od zaleceń dietetyka i obecnej formy oraz intensywności funkcjonowania danego organizmu.

→ Dowiedz się także: Jakie ćwiczenia na biceps w domu są najlepsze?

Właściwości guarany – co mogą zyskać sportowcy?

Dobra guarana lub dobry ekstrakt wyodrębniony z tej rośliny powoduje ogólne pobudzenie organizmu podobnie jak przy yerba mate czy kawie. Nie obciąża jednak układu metabolicznego w takim samym stopniu, dodatkowo forma proszkowa lub ta w tabletkach może być z powodzeniem włączona do diety, pominąwszy wszelkie względy smakowe czy gusta żywieniowe sportowca.

Pobudzenie organizmu przy użyciu guarany jest bardziej długotrwałe, aczkolwiek wolniej uwalniane w organizmie (nie ma porównywalnego z kawą szybkiego i nagłego zastrzyku energii, jest ona wolniej ale intensywniej uwalniana).

Poszerzenie naczyń krwionośnych oraz ogólne wzmocnienie całego układu odpornościowego człowieka to cechy najbardziej ważne z punktu widzenia sportowców. Dodatkowo guarana dla sportowców uśmierza bóle głowy czy kręgosłupa, działa ogólnie przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Zażywanie jej w okresach słabszych, szczególnie przez sportowców, może niekiedy umożliwić dalsze treningi lub zmniejszyć okresową niedyspozycję zawodnika.

Kofeina zawarta w guaranie pomaga zredukować tkankę tłuszczową. Dzieje się to dzięki temu, że kofeina wpływa na układ nerwowy stymulująco. Ten, pod jej wpływem, wysyła sygnały do adipocytów, czyli komórek tłuszczowych, a one z kolei rozkładają tłuszcze. Dzieje się to poprzez wzrost stężenia epinefryny (adrenaliny) we krwi, co wpływa na tkankę tłuszczową, powodując rozkładanie zgromadzonych w niej triacylogliceroli i uwalnianie do krwi produktów ich rozpadu. Jednak samo uwolnienie wolnych kwasów tłuszczowych nie pomoże jeszcze w utracie wagi. Do tego procesu niezbędny jest ujemny bilans energetyczny, który osiągnąć można dzięki ćwiczeniom i odpowiedniej diecie. Guarana jest więc bardzo pomocna w redukcji tkanki tłuszczowej u sportowców.

Skutki uboczne oraz przeciwwskazania

Przeciwwskazania dla stosowania nawet dobrej guarany wiążą się przede wszystkim – a w wielu wypadkach tylko i wyłącznie – z nieprzemyślanym i nieplanowanym przedawkowaniem tego czym jest guarana. Jako roślina z pogranicza suplementu diety i faktycznego, acz naturalnego leku, powinna być zawsze i bezwzględnie stosowana przy ścisłej współpracy i prowadzeniu przez dietetyka czy lekarza, szczególnie jeżeli mówimy o sportowcu, który miałby zażywać ją regularnie. Skutki uboczne stosowania guarany dla sportowców łączą się bowiem każdorazowo z nieumiejętnym jej zażywaniem lub niedopasowaniem dawki do charakteru immunologicznego oraz metabolicznego danego organizmu. Osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, ale także chorobami układu pokarmowego (żołądka, dwunastnicy) powinny jednak zrezygnować z tego rodzaju środka pobudzającego.

Badania pokazują, że guarana ma niską toksyczność w dawkach niskich do umiarkowanych. W dużych dawkach może powodować działania niepożądane podobne do skutków nadmiernego spożycia kofeiny. Kobiety w ciąży powinny unikać lub ograniczać spożycie guarany, ponieważ kofeina może przenikać przez łożysko. Zbyt wysoki poziom kofeiny może z kolei powodować zaburzenia wzrostu u dziecka lub zwiększać ryzyko poronienia.

Wśród skutów ubocznych, powodowanych spożyciem guarany wyróżnić można:

  • bezsenność
  • zawroty i bóle głowy
  • drgawki
  • niepokój
  • rozdrażnienie
  • nerwowość
  • problemy gastryczne
  • nudności
  • podwyższone ciśnienie krwi

Efekty uboczne zależą przede wszystkim od dawki. W typowych dawkach kofeina w guaranie może powodować m.in. bezsenność, nerwowość i niepokój, a także podrażnienie żołądka. Duże dawki guarany mogą powodować ból głowy, dzwonienie w uszach i nieregularne bicie serca. Warto nadmienić, że kofeina może uzależniać, przez co osoby, które regularnie przyjmują guaranę, mogą odczuwać objawy odstawienia przy zmniejszeniu spożywanej ilości.

Ile kosztuje guarana? Guarana cena

Ceny najlepszej guarany podlegają stałym wahaniom na wolnym rynku, dlatego każdorazowo przed zakupem należy zorientować się na rynku jakie dawki, formy i ceny guarany są obecnie dostępne. Niestety suplementy roślinne takie jak guarana w proszku czy guarana w tabletkach podlegają bardzo silnym zależnościom pomiędzy popytem a podażą, zazwyczaj ceny dla sportowców są nieco wyższe na wiosnę, a niższe w czasie jesieni, aczkolwiek zachęcamy do jak najczęstszego sprawdzania aktualnych cen na rynku, jeżeli mamy stosować ten produkt długofalowo i zamierzamy nabywać go stosunkowo często.

Jaką guaranę kupić?

Na to pytanie najlepiej powinien odpowiedzieć nasz dietetyk lub lekarz prowadzący. Guarana dla sportowców musi być atestowana oraz odpowiednio przebadana, nie wszystkie formy guarany nadają się dla sportowców wykonujących sporty aerobowe, a nie wszystkie formy dla tych ćwiczących siłowo. Dlatego właśnie konsultacja z dietetykiem jest tak istotna: formę, rodzaj, a nawet markę dobrej guarany należy odpowiednio dobrać pod daną osobę. Jaką guaranę wybrać zatem? Należy najpierw zorientować się w dostępnych rozwiązaniach, Internet jest tutaj swego rodzaju kopalnią, która bezwzględnie pomoże nam w rozeznaniu się na rynku, a po wybraniu najbardziej interesujących nas opcji, również cenowo, skonsultować się ze swoim lekarzem. To umożliwi nam uzyskanie najlepszej z możliwych odpowiedzi na pytanie jaką guaranę kupić.

Guarana – gdzie kupić?

Dla wygody naszych czytelników poniżej przedstawiamy na bieżąco aktualizowany ranking najlepszej guarany dostępnej obecnie na rynku w najlepszych cenach.

Guarana – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Guarana dla sportowców.

Dawkowanie i spożywanie guarany

Dawka, jaką należy przyjąć, zależy od szeregu czynników. Są wśród nich wiek, stan zdrowia oraz oczekiwany efekt działania. Należy zapoznać się z informacjami, znajdującymi się w ulotce, bądź skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem.

Zazwyczaj suplementy guarany są wytwarzane poprzez przygotowanie ekstraktu z nasion lub zmielenie nasion na proszek. Zalecana dawka to od 50 do 75 mg na dobę. Możliwe jest jednak okresowe zwiększenie dawki. Preparat należy przyjmować doustnie, najlepiej przed południem, popijając szklanką wody. Przedtem koniecznie trzeba zapoznać się ze wskazówkami na etykiecie opakowania. Nie należy przyjmować suplementu częściej, niż jest to rekomendowane. Produkt nie jest zalecany do stosowania u dzieci.

W przypadku, gdy dawka zostanie pominięta, należy jak najszybciej ją przyjąć. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy przyjąć tylko tę jedną, która zastała pominięta. Nie należy przyjmować podwójnych ani dodatkowych dawek. Jeśli zauważone zostaną objawy przedawkowania lub efekty niepożądane, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Z uwagi na obecność kofeiny i możliwe interakcje z innymi preparatami należy unikać przyjmowania guarany z:

  • adenozyną
  • kofeiną
  • barwnikami kontrastowymi
  • armodafinilem
  • sokiem grejpfrutowym
  • fenterminą
  • lekami stosowanymi w przypadku problemów z oddychaniem, takimi jak difylina lub teofilina
  • lekami stosowanymi w leczeniu depresji, lęku lub zaburzeń psychotycznych
  • deksmetylofenidatem
  • innymi suplementami z efedryną lub zieloną herbatą
  • lekami na przeziębienie
  • preparatami na utratę wagi
  • warfaryną

Powyższa lista nie wymienia wszystkich możliwych interakcji. Przed stosowaniem należy pokazać lekarzowi listę wszystkich leków, ziół lub suplementów, które są przyjmowane. Jeśli planowany jest zabieg medyczny lub dentystyczny, należy powiedzieć lekarzowi o stosowaniu guarany, ponieważ może być konieczne czasowe zaprzestanie przyjmowania tego preparatu.

Zalety i efekty stosowania guarany

Stosowanie guarany niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych:

  • zawiera antyoksydanty, dzięki czemu chroni komórki przed wolnymi rodnikami
  • pomaga w redukcji uczucia zmęczenia i poprawia zdolność skupienia
  • może przyczynić się do spadku masy ciała
  • może pomoć w leczeniu zaparć oraz przewlekłych biegunek
  • poprawia kondycję serca, redukując tym samym ryzyko chorób układu krwionośnego
  • polepsza ogólny wygląd skóry
  • posiada prawdopodobnie właściwości antynowotworowe
Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz