Batony i żele energetyczne. Na które się zdecydować?

zel_energetyczny
Żele energetyczne w różnych smakach.

Wśród sportowców, a zwłaszcza biegaczy, są popularne batony i żele energetyczne. Takich produktów na rynku jest wiele. By wybrać korzystnie dla siebie, niezbędne jest zapoznanie się ze składem wybranych batonów i żeli. Na jakie składniki zwrócić szczególną uwagę?

Jakie batony i żele wybrać? Zacząć należy od różnicy między tymi produktami. Batony i żele energetyczne, choć są produkowane z myślą o osobach prowadzących aktywny tryb życia, to jednak znacząco się różnią. Batony to produkty przeznaczone dla osób biorących udział np. w maratonach. Ich skład jest tak opracowany, by zawarte w nich składniki odżywcze wchłaniały się stopniowo. W efekcie sportowiec otrzymuje dodatkową dawkę energii przez cały czas biegu.

W odróżnieniu od batonów, skład żeli energetycznych to najczęściej cukry proste. Te wchłaniają się bardzo szybko, zatem zawodnik natychmiastowo otrzymuje dawkę energię. Zadane na początku pytanie: „Jakie batony i żele wybrać?” sprowadza się zatem do określenia celu, w jakim produkt zostanie spożyty.

Ranking batonów i żeli energetycznych

W wyborze produktów dostarczających do organizmu energię i mogących zastąpić pełnowartościowy posiłek, może pomóc zestawienie. Ranking batonów i żeli energetycznych można znaleźć na wielu stronach internetowych skoncentrowanych wokół tematyki sportu i aktywnego trybu życia. Zapoznając się z takim, można nie tylko sprawdzić, które produkty znajdują się w czołówce, lecz także poznać skład wybranych.

Pytając, jakie batony i żele kupić, trzeba pamiętać o wspomnianym składzie. Podstawowym składnikiem wszystkich produktów z tej kategorii są oczywiście węglowodany. To właśnie one gwarantują dostarczenie do organizmu energii. W zależności jednak od producenta, mowa o węglowodanach o różnym indeksie glikemicznym. Dodatkowo w takich batonach i żelach energetycznych często można znaleźć np. ekstrakt słodowy, regulator kwaśności czy środki konserwujące.

Jakie batony i żele będą najlepsze? Poza składem uwagę warto zwrócić również na wersje smakowe. Producenci doskonale wiedzą, że klienci chcą mieć wybór i właśnie dlatego oferują wspomniane produkty w różnych smakach, np. truskawkowym, czekoladowym czy owocowym.

Wybór odpowiednich batonów i żeli energetycznych nie jest oczywisty. Pomóc może zarówno ranking takich produktów, jak i ich cena. Jeżeli chodzi o cenę, to koszt zakupu żeli czy batonów energetycznych jest wyższy niż pozostałych batoników dostępnych na rynku – za jeden trzeba zapłacić od 4,5 do 7–8 zł.

Żele i batony energetyczne – Cena i Ranking 2017

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Żele i batony. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Miejsce Produkt Producent Cena
1 Sante Go On Protein Bar (50g – 1 baton) Sante Aktualna Cena
2 Nutrend CarboSnack Żel Energetyczny 55g Nutrend Aktualna Cena
3 Olimp Matrix Pro 32 / 80g (wysokobiałkowy) Olimp Aktualna Cena
4 Activlab Master Bar 30g Activlab Aktualna Cena
5 Agisko Energy Gel 37g Agisko Aktualna Cena
6 Inkospor X-Treme Energy Gel 40g Inkospor Aktualna Cena
7 Activlab High Whey Protein Bar 80g Activlab Aktualna Cena
8 Trec Triumph 85 g Trec Aktualna Cena
9 Nutrend Compress Bar CFM 34 Nutrend Aktualna Cena
10 BioTech USA Zero Bar – 50g BioTech Aktualna Cena
Zainteresowania odwiedzających:
  • zele energetyczne jaki wybrac
  • żele energetyczne ranking

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest