Batony i żele energetyczne. Na które się zdecydować?

zel_energetyczny
Żele energetyczne w różnych smakach.

Wśród sportowców, a zwłaszcza biegaczy, są popularne batony i żele energetyczne. Takich produktów na rynku jest wiele. By wybrać korzystnie dla siebie, niezbędne jest zapoznanie się ze składem wybranych batonów i żeli. Na jakie składniki zwrócić szczególną uwagę?

Jakie batony i żele wybrać? Zacząć należy od różnicy między tymi produktami. Batony i żele energetyczne, choć są produkowane z myślą o osobach prowadzących aktywny tryb życia, to jednak znacząco się różnią. Batony to produkty przeznaczone dla osób biorących udział np. w maratonach. Ich skład jest tak opracowany, by zawarte w nich składniki odżywcze wchłaniały się stopniowo. W efekcie sportowiec otrzymuje dodatkową dawkę energii przez cały czas biegu.

W odróżnieniu od batonów, skład żeli energetycznych to najczęściej cukry proste. Te wchłaniają się bardzo szybko, zatem zawodnik natychmiastowo otrzymuje dawkę energię. Zadane na początku pytanie: „Jakie batony i żele wybrać?” sprowadza się zatem do określenia celu, w jakim produkt zostanie spożyty.

Ranking batonów i żeli energetycznych

W wyborze produktów dostarczających do organizmu energię i mogących zastąpić pełnowartościowy posiłek, może pomóc zestawienie. Ranking batonów i żeli energetycznych można znaleźć na wielu stronach internetowych skoncentrowanych wokół tematyki sportu i aktywnego trybu życia. Zapoznając się z takim, można nie tylko sprawdzić, które produkty znajdują się w czołówce, lecz także poznać skład wybranych.

Pytając, jakie batony i żele kupić, trzeba pamiętać o wspomnianym składzie. Podstawowym składnikiem wszystkich produktów z tej kategorii są oczywiście węglowodany. To właśnie one gwarantują dostarczenie do organizmu energii. W zależności jednak od producenta, mowa o węglowodanach o różnym indeksie glikemicznym. Dodatkowo w takich batonach i żelach energetycznych często można znaleźć np. ekstrakt słodowy, regulator kwaśności czy środki konserwujące.

Jakie batony i żele będą najlepsze? Poza składem uwagę warto zwrócić również na wersje smakowe. Producenci doskonale wiedzą, że klienci chcą mieć wybór i właśnie dlatego oferują wspomniane produkty w różnych smakach, np. truskawkowym, czekoladowym czy owocowym.

Wybór odpowiednich batonów i żeli energetycznych nie jest oczywisty. Pomóc może zarówno ranking takich produktów, jak i ich cena. Jeżeli chodzi o cenę, to koszt zakupu żeli czy batonów energetycznych jest wyższy niż pozostałych batoników dostępnych na rynku – za jeden trzeba zapłacić od 4,5 do 7–8 zł.

Żele i batony energetyczne – Cena i Ranking 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Żele i batony. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Zainteresowania odwiedzających:
 • batony energetyczne jakie wybrac
 • plecane żele energetyczne do biegania jaki kupic

3 Komentarzy “Batony i żele energetyczne. Na które się zdecydować?

 • 20 września 2017 at 10:06
  Permalink

  Ja często jem zwykłego snickersa lub innego batona i działa on tak samo jak baton energetyczny, tylko staram się zjeść go jakiś czas przed treningiem 😛 Żeli jeszcze nie próbowałem… jakie byście polecili i gdzie najlepiej takie kupić? Bo w niektórych sklepach cena za jeden żel to nawet 8zł, uważam że to trochę przesada jak na kilkadziesiąt gramów słodkiego żelu.

  Reply
  • 22 września 2017 at 09:38
   Permalink

   Z tymi zwykłymi batonami to różnie bywa… np. ja nie mogę nich jeść bezpośrednio przed lub w trakcie treningu, bo mnie mdli i jest niedobrze. Raczej staram się jeść specjalne batony energetyczne, no ale to zależy od osoby, nie mówię, że to złe. Żele polecam Ci kupić w decathlonie, mają tam takie opakowania po 4 żele za 10-15zł, są całkiem smaczne i działają jak należy. Możesz też poszukać w internetowych sklepach biegowych.

   Reply
 • 22 maja 2017 at 09:39
  Permalink

  Takie żele to dla mnie konieczność na treningi powyżej 20km, osobiście najbardziej smakuje mi „ale” , dodaje bardzo dużo siły i nie mdli w porównaniu do niektórych żeli. Co do batonów to nie jestem do nich przekonany, mam wrażenie że za bardzo zapychają i nie dodają tyle energii, ale każdy wybiera to co woli 😉

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close

Pin It on Pinterest