Skalpel Ewy Chodakowskiej – czy jest skuteczny? Opinie, efekty, opis ćwiczeń [poradnik video]

Tematem tekstu jest trening Skalpel Ewy Chodakowskiej, jednej z najsłynniejszych trenerek w naszym kraju. Postaramy się opisać go jak najszczegółowiej, tak aby każdy czytelnik wiedział czy jest to program dla niego odpowiedni, z jakimi trudnościami się wiążę oraz jakie pozytywne skutki za sobą niesie. Opiszemy konkretne zasady treningu instruktorki, aspekty i efekty wyżej wymienionego zagadnienia, a także przedstawimy różne opinie wielu użytkowników na ten temat.

Skalpel Ewy Chodakowskiej
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ISzEqgFekDE

Zasady treningu Skalpel Ewy Chodakowskiej

„Skalpel” jest treningiem łączącym w sobie wiele ćwiczeń, których głównym celem jest wzmocnienie mięśni i stawów, wyrzeźbienie sylwetki, zrzucenie zbędnych kilogramów oraz ogólna poprawa nastroju i samopoczucia. Trening trwa około 45 minut, opiera się on na wykonaniu siedmiu różnych bloków. Każdy z nich aktywuje inne partie ciała, a to sprawia, że trening rozwija wszystkie nasze mięśnie równomiernie, dzięki czemu nasze ciało kształcić się będzie jednakowo symetrycznie.

  • Zaczynamy od rozgrzewki podczas której wykonujemy głównie przysiady oraz stanie na plecach.
  • Następnym etapem będzie ćwiczenie nóg. Tutaj dalej kontynuujemy robienie przysiadów, do tego dochodzą wymachy nogami i trzymanie nóg w powietrzu. Pozwoli to na zaangażowanie również pośladków.
  • Kolejną fazą ćwiczeń są ramiona. Mamy do wykonania statyczne, ale wbrew pozorom równie trudne ćwiczenie – deskę. Wykonujemy ją w różnych wariantach łącznie przez cztery minuty. Możemy stosować różne typy tego ćwiczenia łącząc je ze sobą lub wybrać swoje ulubione i tylko je wykonywać.
  • Dalej musimy zaangażować brzuch – leżąc na plecach robimy rowerek, klasyczne brzuszki oraz ściąganie do kostek.
  • Ponownie wracamy do robienia przysiadów, tym razem w celu uaktywnienia mięśni pośladkowych.
  • Przedostatnią partią są plecy – kładziemy się na nich, po czym unosimy ręce i nogi.
  • Tak jak każdy trening, tak i również ten kończymy ważnym dla mięśni po wysiłku fizycznym rozciąganiem. Pozwoli nam się to rozluźnić, a także zredukować napięcie mięśni tym samym unikniemy nieprzyjemnych skurczy po wykonanym treningu.

Opinie o treningu Skalpel

Opinie treningu Chodakowskiej są podzielone. Skalpel ma swoje fanki jak i przeciwniczki. Internauci chwalą sobie, iż trening angażuje wszystkie partie ciała, a co za tym idzie jest ogólnorozwojowy. Ponadto jest krótki (zajmuje małą ilość czasu), za to bardzo intensywny i męczący. To z kolei przyczynia się do wzrostu kondycji i wydolności ćwiczącego z każdym wykonanym treningiem. Niestety wiele początkujących osób narzeka na zbyt dużą intensywność treningu, przez co nie jest on odpowiedni i łatwy do wykonania dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami. Przez to sporo osób już na początku się zniechęca do dalszych starań. Trzeba jednak pamiętać, że trening można odpowiednio skrócić pod swoje predyspozycje. Z tygodniami praktyki będzie dla nas coraz prostszy, aż w końcu dojdziemy do wprawy, gdzie pełny 45-minutowy trening nie będzie stanowił dla nas większego wyzwania. To sprawia, że ta wada nie jest aż tak istotna przy i tak wielu zaletach skalpela.

Nie jest to też trening w 100% dobrany dla osób, które jako cel mają rozbudować górne partie mięśniowe, ponieważ skupia on się w większym stopniu na dolnych partiach ciała.

Efekty treningu Skalpel Ewy Chodakowskiej

Regularne stosowanie treningu Ewy Chodakowskiej niesie za sobą wiele korzystnych skutków. Między innymi polepszy się nasza kondycja, zakresy ruchu, a także mobilność. Wzmocnimy uda, co sprawi, że będą szczuplejsze, a także pośladki, które pod wpływem ćwiczeń się uwydatnią. Siła i wytrzymałość naszych mięśni znacząco ulegnie zmianie. Zobaczymy też, że nasza postawa zdecydowanie się poprawi. Prostszy kręgosłup to mniej bóli i wszelkich schorzeń z nim związanych. Na co dzień będziemy mogli cieszyć się sporym przyrostem energii. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby tego typu ćwiczenia łączyć z dobrze zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia. W ten sposób wszelkie efekty i zalety z nich płynące będziemy odczuwać jeszcze bardziej!

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz