Rowery górskie – doskonała propozycja na wymagające trasy

Rowery górskie to jednoślady polecane na wymagające trasy. Ścieżki pełne nierówności, ze wzniesieniami – dla innych to katorga, a dla części społeczeństwa przyjemność, której są w stanie sprostać dzięki odpowiednim pojazdom. Kolarstwo górskie wymaga odpowiedniego przygotowania.

Rowery MTB – ogólnie

Rower MTB można bez trudu zakupić. Sklep Rower Szosowy ma do zaoferowania ciekawe propozycje.

Najpierw jednak należy poznać tego typu jednoślad. Popularna jego nazwa to rower górski. Stworzony na trudne trasy, jest w stanie doskonale poradzić sobie także w terenie miejskim. To dlatego mówi się na nie często uniwersalne.

Rower górski MTB (mountain terrain bike) bez trudu poradzi sobie na kamienistej ścieżce rowerowej, na piasku, na błocie oraz na leśnych podjazdach. Standardowe pojazdy miejskie w takich momentach miałyby spore trudności, utrudniając przejazd.

Co o rowerach MTB należy wiedzieć?

Główna cecha rowerów górskich, wyróżniająca je spośród innych, to grube opony. Osadzone są one na dopasowanych bieżnikach. W ofercie dostępne są rowery MTB:

  • z 29-calowymi kołami – dobrze nadają się do miejsc, gdzie solidnie trzeba się rozpędzić, jednak pokonywanie na nich nierówności może sprawiać pewien problem,
  • z 26-calowymi kołami- świetnie spisuje się na krętych trasach, ścieżkach, gdzie ważna jest szybka reakcja rowerzysty, jednak nie są one w stanie zapewnić dużej prędkości,
  • z 27,5-calowymi kołami – to alternatywa, której celem jest połączenie zalet dwóch poprzednich propozycji.

Dobry rower MTB dla kobiet i dla mężczyzn

Jeszcze kilkanaście lat temu męskie i damskie rowery górskie w znaczący sposób się od siebie różniły. Dzisiaj jednak wiele tych różnic się zatarło. To, co wyróżnia te dwa rodzaje pojazdów, to konstrukcja ramy. W przypadku męskich pojazdów, rama delikatnie opada ku dołowi (w dawnych czasach była ona niemal równoległa do drogi). Damska rama została nieco podniesiona ku górze (w starszych modelach rama opadała ostro ku dołowi).

Wbrew wielu opiniom, kobiety i mężczyźni mogą korzystać z tych modeli, jakie są dedykowane dla płci przeciwnej. Kwestią jest jednak to, aby mieć świadomość, że w przypadku męskiego roweru, ma się do czynienia z nieco masywniejszą konstrukcją. Rowery dla kobiet są lżejsze, więc ich prowadzenie jest łatwiejsze.

Wybór dobrego roweru górskiego

Rower górski wymaga tego, aby podjąć odpowiednią, przemyślaną decyzję. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników, jakie będą miały wpływ na wygodę i komfort jazdy.

Rama

Do wyboru są rowery, których rama może być wykonana ze stali. Często jednak są pomijane – ze względu na wysoką cenę. Karbon jest dobry, ale ze względu na wysoką cenę, nie każdy może sobie na to pozwolić. Alternatywą staje się aluminium, zapewniający wysoką trwałość i niskie ceny.

Amortyzatory

Odpowiedzialne za skoki (możliwe są one w w zakresie od 80 mm do nawet 200 mm). Zapewniają one również wygodę i komfort jazdy, dbając o utrzymanie środka ciężkości, dobrą trakcję kół.

Biegi

Można je dopasować zgodnie z wymogami trasy. Takim minimum staje się dziesięć przełożeń na jednej stronie. W szczególności, jeżeli ktoś ma zamiar podróżować po stromych podjazdach. Nie ma także co przesadzać z ich ilością, ponieważ grozić to może także większą awaryjnością.

Bezpieczne hamulce tarczowe

Mają one chronić w przypadku wyjątkowo trudnych do pokonania miejsc. Wśród polecanych modeli są hydrauliczne. Są one w stanie zapewnić lepszą siłę hamowania. Bazują one na tarczach z zaciskami oraz na płynie hydraulicznym. Wyróżnia je również błyskawiczny czas reakcji.

Avatar
Redaktor zewnętrzny

Dodaj komentarz