Odżywki węglowodanowe – Ranking 2024

Osoby aktywne fizycznie i sportowcy często sięgają po różne suplementy diety, witaminy i minerały czy odżywki. Wśród tych ostatnich najpopularniejsze są odżywki węglowodanowe. Co warto o nich wiedzieć?

Osoby budujące masę mięśniową często zadają sobie pytanie, jakie odżywki węglowodanowe wybrać. Od tego, które nabędą zależy m.in. to, jak szybko przybędzie im masy mięśniowej. Ale nie tylko osoby koncentrujące się na rozbudowie mięśni i rzeźbie ciała sięgają po odżywki węglowodanowe. Zapomnieć nie można o osobach uprawiających inne sporty, np. kolarstwo czy koszykówkę. Im zażywanie odżywek węglowodanowych pozwala szybko uzupełnić poziom glikogenu w organizmie.

Gainer czyli niezbędne węglowodany

Gainer to suplement zawierający najczęściej ok.10-20 % białka – resztę jego składu stanowią węglowodany, choć zdarzają się także preparaty o wyższej zawartości protein. Choć wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z budowaniem masy stawia w swojej diecie przede wszystkim na proteiny, lekceważąc węglowodany jako „tuczące”, warto pamiętać, że do spalania białka potrzebne są wielkie ilości energii, a bez węglowodanów po prostu nie da się utrzymać metabolizmu na odpowiednim poziomie – tajemnica tkwi w proporcjach.

Kto powinien sięgać po gainer?

Ten typ odżywek przeznaczony jest dla określonej grupy trenujących. Powinny zainteresować się nim:

  • Osoby o budowie ektomorficznej, mające problemy ze zbudowaniem masy
  • Osoby z dużą masą mięśniową i wysokim zapotrzebowaniem na kalorie
  • Osoby potrzebujące doraźnie uzupełnić poziom cukru, np. po treningu
  • Wszyscy, którzy akurat nie mają czasu i warunków, aby przyrządzić sobie zbilansowany posiłek z węglowodanami złożonymi

Jakie odżywki węglowodanowe kupić?

Szeroki wybór odżywek węglowodanowych na rynku sprawia, że osoby zainteresowane zakup takich produktów po raz pierwszy mogą zastanawiać się, co wybrać. Podstawową kwestią jest zatem to, że specjaliści i producenci dokonali podziału takich produktów. W ten sposób w sklepach są dostępne odżywki proste i złożone. Czasem można spotkać również mieszkanki, które zawierają zarówno węglowodany proste, jak i złożone. Wybór odpowiednich odżywek węglowodanowych warto zatem zacząć od poznania różnicy między dostępnymi rodzajami.

Jakie odżywki węglowodanowe będą lepsze: proste czy złożone? Różnica między nimi sprowadza się w zasadzie do szybkości ich wchłaniania się. Po intensyw

Węglowodany znajdziemy między innymi w ziarnach.
Węglowodany znajdziemy między innymi w ziarnach.

nym treningu dobrze sięgnąć po odżywkę węglowodanową prostą, której działanie jest natychmiastowe. Złożona przyda się wówczas, gdy trening nie absorbował wszystkich mięśni.

Odżywki węglowodanowe – opinie i cena

Wybierając odżywki węglowodanowe, warto zapoznać się z opiniami o poszczególnych produktach. Opinie bez trudu można znaleźć w sieci. By jednak były one konkretne, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, kto jest ich autorem i na jakiej stronie zostały zamieszczone. Serwisy sportowe nie pozwalają sobie na publikację słabych, niedopracowanych opinii czy zestawień. Jeżeli chodzi o ranking odżywek węglowodanowych, to należy pamiętać, że – choć może on być sporządzony przez specjalistów – to jednak na podstawie ich własnych doświadczeń. Efekt? Może się okazać, że produkt uwzględniony w czołówce rankingu wcale nie spełnia oczekiwań osoby, która zdecyduje się go zakupić.

Koncentraty izotoniczne – charakterystyka

Oprócz suplementów z białkiem i węglowodanami, czasami potrzebne jest szybkie uzupełnienie wody, energii i minerałów. Warto pamiętać, że intensywne treningi grożą odwodnieniem i utratą niezbędnych do funkcjonowania organizmu pierwiastków oraz „zużywają” ogromne ilości energii – napój izotoniczny ma uzupełnić te deficyty już w trakcie treningu. Na rynku nie brak napojów przeznaczonych dla osób intensywnie uprawiających sport, ale nie wszystkie charakteryzują się odpowiednimi parametrami.

Przeczytaj również:
Kazeina – co to jest i gdzie występuje?
Glutaminy – co to jest i ile dziennie na kg masy?
Poradnik: Jaki drążek do podciągania wybrać?

Co powinien zawierać wysokiej jakości koncentrat izotoniczny?

  • Elektrolity – przede wszystkim potas, sód i magnez, ale także żelazo, fosfor, wapń
  • Witaminy – zwłaszcza A, E, C, z grupy B
  • Cukry proste i węglowodany – ok. 5-8 g w 100 ml gotowego napoju
  • Kalorie – ok.30 kcal w 100 ml gotowego napoju
  • Osmolarność na poziomie ok. 280-300 mOsm/kg wody

Oprócz napojów izotonicznych, na rynku dostępne są również hipotoniczne, które służą do nawadniania organizmu oraz hipertoniczne, uzupełniające energię po treningu.

Odżywki węglowodanowe a dieta

Przy odpowiedzi na pytanie, jakie odżywki węglowodanowe będą najlepsze, warto uwzględnić swoje przyzwyczajenia żywnościowe. Sportowcy i osoby intensywnie ćwiczące powinny mieć świadomość, że odżywki nie mogą zastępować pełnowartościowych posiłków. Istotne jest zatem to, by były stosowane z rozwagą.

Odżywki węglowodanowe – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Odżywki węglowodanowe. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

5 komentarzy do “Odżywki węglowodanowe – Ranking 2024”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
  1. Węglowodany w diecie są bardzo istotne, dlatego trzeba kontrolować dokładnie ilość jaką dostarczamy organizmowi w codziennej diecie. Powiem szczerze, że bardzo mało na ten temat wiedziałem, ale jak zacząłem ćwiczyć to stało się to normą, że czytam o sprawach żywieniowych, między innymi takie artykuły jak wasz. Pozdrawiam!

  2. Bardzo fajny artykuł, pomógł mi zdecydować jaka odżywka białkowo węglowodanowa jest dla mnie najlepsza. Wybrałem olimp bo wydawał mi się najlepszy pod względem składu, oraz tego, że jest bardzo chwalony i zbiera bardzo dużo pozytywnych opinii.

  3. Dla mnie najlepsza odżywka na masę to zdecydowanie trec. Bardzo dobrej jakości produkty w mega przystępnych cenach. Warto je kupować, bo zbierają dobre opinie i cieszą się popularnością. Wielkie dzięki za artykuł, bo znalazłem inne alternatywy na przyszłość w razie czego 😉

  4. Moim zdaniem takie odżywki węglowodanowe nie są potrzebne. Rzeczy typu witamina, aminokwasy czy kreatyna to już prędzej, ale przecież węglowodany możemy bez problemu uzupełniać w naturalnych posiłkach. Dobrym źródłem węglowodanów jest np. ryż, makaron czy różne płatki. Raczej polecałbym iść w tym kierunku niż kupować specjalne odżywki. Po co wydawać specjalnie kasę, na coś czego tak naprawdę nie potrzebujemy…

  5. Testowałem wiele odżywek i najsmaczniejsze są te od Olimpu i Treca. Uważam, że jest to obowiązkowa część diety każdego sportowca. Nie wyobrażam sobie trenowania bez odżywek, są bardzo pomocne, dodają energii i przyspieszają regenerację.

Dodaj komentarz