Buty do biegania. Jakie kupić?

buty-do-biegania
Dobór podeszwy w butach do biegania jest kluczowy

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, czy jesteś już zaawansowanym biegaczem – jedną z rzeczy, które potrzebujesz są buty do biegania. Źle dobrane obuwie może być przyczyną wielu problemów – bólu, przemęczenia i urazów stóp, a także kontuzji kręgosłupa i stawów. Odpowiednie buty zapewnią komfort treningu i zminimalizowanie ewentualnego bólu wynikającego z naszych niedoskonałości i dawnych zaniedbań w sferze ogólnej sprawności. Rozmiar i marka nie są jedynymi wytycznymi podczas wyboru obuwia do biegania.

Duży wybór butów do biegania

Ilość dostępnych na rynku modeli może przyprawić o zawrót głowy. Jednak już przeprowadzając wstępną selekcję można wykluczyć wiele z nich. Jest wiele kryteriów, które pomogą zawęzić poszukiwania. Cena, marka, ale też dystanse, teren i przeznaczenie – te kwestie powinniśmy wziąć pod uwagę na początek. Należy też pamiętać, że buty treningowe i buty startowe różnią się od siebie.

Rozmiar butów do biegania

Większości z nas wydaje się, że doskonale zna swój rozmiar buta. Jednak zarówno długość, jak i szerokość obuwia zależy od modelu i marki. Przymiarka jest obowiązkowa. Odpowiednio dobrany but powinien posiadać odrobinę przestrzeni między palcami a czubkiem. Stopa musi mieć miejsce, gdyż podczas aktywności przesuwa się do przodu. Optymalne dopasowanie to także odpowiednia szerokość buta. Zbyt luźne lub zbyt opięte obuwie może być przyczyną licznych dolegliwości powstających na skutek przesuwania się stopy podczas biegu. Osoby o nietypowej szerokości powinny zdecydować się na specjalnie dostosowane modele. Należy też pamiętać, żeby zawsze przymierzyć but i się w nim trochę poruszać, a nawet przebiec się po sklepie. Jeśli masz już zakupione obuwie, ale po biegu Twoje paznokcie są czarne i obtłuczone, pomyśl o zmianie.

asics-gt-2000
Buty Asics GT-2000 4

Rodzaj stopy – pronacja

Dla początkujących biegaczy terminy takie jak pronacja i supinacja mogą brzmieć tajemniczo. Jednak nie są to tak skomplikowane kwestie, jak może się wydawać po ich nazwach. Zasadniczo spotyka się trzy typy stopy: pronującą, neutralną i supinującą. Oczywiście, jest to znaczne uproszczenie, gdyż łatwo spotkać typy pośrednie.

Pronacją nazywamy sposób, w jaki stopa obraza się do wewnątrz podczas marszu lub biegu. Nie jest to określenie negatywne, a raczej neutralne, a większa lub mniejsza pronacja nie definiuje dobrego lub złego biegacza. Cecha ta jest jednak bardzo ważna podczas doboru odpowiedniego obuwia. Pomoże to uniknąć urazów podczas aktywności.

Pronator jest często spotykanym typem stopy. Potocznie nazywamy go płaskostopiem. Stopa przetaczana jest po podłożu na całej szerokości – od pięty aż po wybicie palcami. Niskie podbicie ogranicza naturalny mechanizm pochłaniania wstrząsów. Buty dla pronatorów posiadają wsparcie od wewnętrznej części buta, ograniczając przechylanie stopy do środka podczas kroku. Wielu producentów posiada też różne modele w zależności od skali pronacji.

Terminem neutral określa się prawidłowy ruch stopy podczas biegu. Ciężar jest rozprowadzany równomiernie od pięt aż po palce. Łatwo rozpoznać ten typ po tym, że gdy spojrzymy na stopę od tyłu, to jest ona ustawiona w linii prostej z nogą, a ciężar ciała na pięcie – rozłożony równomiernie. Osoby o typie neutral powinny wybierać buty amortyzujące bez stabilizatora stopy.

Supinatorem nazywamy typ, w którym biegacz nadmiernie obciąża zewnętrzną krawędź stopy. Osoby supinujące posiadają wysokie i sztywne podbicie. Powoduje to duże wstrząsy podczas podnoszenia nóg. Dla tego typu polecane są buty neutralne z mocną amortyzacją. Obuwie takich osób ściera się w charakterystyczny sposób – najbardziej na zewnętrznej części pięty. Wierzch obuwia zazwyczaj jest przesunięty na zewnątrz.

Dobór obuwia do biegania – waga butów i biegacza

Pamiętaj o tym, żeby buty do biegania przymierzać wieczorem, gdy stopa jest już zmęczona i odrobinę większa. Powinno się też to odbywać w odpowiednich skarpetach biegowych. Ich wybór jest ogromny. Zapewniają wysoki komfort podczas aktywności. Wiele z nich jest dedykowanych do danego typu obuwia. Skarpety i buty tworzą całość, która ma się dostosować do stopy. Zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, zmniejszają ryzyko przegrzania, minimalizują otarcia i odprowadzają wilgoć. W ten sposób osiągniemy najwyższy komfort i bezpieczeństwo podczas biegu.

Buty do biegania Nike Air Max 2016
Buty do biegania Nike Air Max 2016

Należy także pamiętać o kwestiach wagi – zarówno butów, jak i biegacza. Cięższe osoby mają pogłębioną pronację lub supinację. Dlatego producenci oznaczają wagę grupy docelowej dla danego obuwia. Z kolei masa obuwia zależy od odległości, na które chcemy biegać. Buty o lepszej amortyzacji – a tym samym przeznaczone na długie dystanse – są odpowiednio cięższe.

Jakie buty do biegania wybrać?

Wybór butów do biegania może wydawać się skomplikowany. Jednak nie można tego lekceważyć. Duża powtarzalność ruchów podczas treningu podwyższa ryzyko różnych problemów. Odpowiednie obuwie minimalizuje uszkodzenia i kontuzje – od otarć po poważniejsze urazy. Za ich pomocą zadbamy nie tylko o stopy, ale także kolana, miednicę i kręgosłup. I najważniejsze – dzięki nim trening jest przyjemniejszy.

Buty do biegania – Cena i Ranking 2017

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Obuwie do biegania. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Zainteresowania odwiedzających:
  • nordic walking sprzęt do ćwiczeń w domu
  • buty do biegania jakie kupic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest